×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false

  ارتباط با ما    

آدرس : تهران، خیابان شهید استاد مطهری، روبروی خیابان سنایی، پلاک ۲۷۳

تلفن کانون:

۰۲۱۸۸۷۰۵۳۱۸

۰۲۱۸۸۷۰۵۱۹۰

تلفن پاسخگویی فن آوری: (مرتبط با کاتب و کلید ثبت)

۰۲۱۵۹۲۷۸۰۰۰

  داخلی ها:     

واحد درمان :

صدور معرفی نامه ۱۱۴۵

صدور دفترچه ۳۰۲۸

پذیرش اسناد پزشکی ۱۰۲۶

دارو ۱۱۴۸

پاراکلینیکی ۱۱۵۳

دندانپزشکی ۱۱۴۶

بستری ۱۱۵۴

مراکز طرف قرارداد ۱۱۲۳

مدیریت بیمه و درمان ۱۱۴۰

پزشک معتمد ۱۴۶۰

سرپرست داخلی ۱۱۴۱

 

امور اداری ۲۰۰۲

واحد بازرسی ۱۰۲۱

واحد حقوقی ۱۳۶۱-۱۳۶۲

واحد مجله ۱۲۶۲

صندوق تعاون ۱۲۴۰۱۲۵۸

تقسیم اسناد ۱۲۷۲

رفاهی ورزشی ۱۲۲۰۱۰۸۴

آموزش و پژوهش ۱۳۲۰

واحد مالی ۲۱۲۰-۲۱۰۷

دفتر ریاست ۲۲۰۲-۲۲۰۵

واحد روابط عمومی ۱۲۰۲-۱۲۰۴

 

  کدپستی ۱۵۸۶۷۱۷۳۱۱   

  ایمیل notarynews.ir@gmail.com  

 

 

  درباره ما    

مروری بر تاریخچه کانون سردفتران و دفتریاران

پس از نهاد قضا، یقیناً نهاد تنظیم کنندگان سند از قدیمی ترین نهاد حقوقی در ایران باستان خصوصاً ایران پس از ظهور اسلام محسوب می شوند. این نهاد از چنان اهمیتی برخوردار بوده که در تمام اعصار تاریخی پس از اسلام مورد توجه خاص قرارداشته و مقررات آن مکرراً دستخوش تحول گردیده است. در جامع التواریخ خواجه رشیدالدین فضل اله همدانی مقررات خاص برای امر تنظیم اسناد تدوین و برای نخستین بار ایجاد دفتر ثبت معاملات پیش بینی گردید. لیکن این امر مهم تا ظهور مشروطه نهادینه نگردید.

با پیدایش مشروطه و آشنایی خواص با قوانین کشورهای اروپایی، موضوع تدوین قوانین حقوقی در دستور کار قرار گرفت. متعاقب نوشتن قوانین مربوط به اصول محاکمات و قوانین تنظیم کننده ضوابط اجتماعی، قانون وکالت نیز به تصویب رسید و نهادهای مدنی وابسته به امور حقوقی از جمله کانون وکلا تاسیس گردید. به بیان دیگر وجود تشکل های مردمی و مدنی حقوقی ضروری تشخیص داده شده و تأسیس این نهادها آغاز گردید.پس از تصویب قانون وکالت در سال ۱۳۱۵، اولین قانون مستقل دفاتر اسناد رسمی در سال ۱۳۱۶ تصویب و در ماده ۲۸ آن تأسیس کانون سردفتران پیش بینی شد.

ماده ۲۸ قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۱۶ اعلام می دارد: وزارت عدلیه در نقاطی که مقتضی بداند کانون سردفتران تشکیل خواهد داد. کانون مزبور دارای شخصیت حقوقی بوده و از حیث عواید و مخارج مستقل و از نظر نظامات تابع وزارت عدلیه است.

به موجب سوابق و دفاتر موجود در کانون اولین هیات مدیره انتصابی کانون سردفتران به موجب ابلاغاتی که از طرف وزیر دادگستری وقت در تاریخ ۱۳۱۷/۱۱/۲۲ صادر شد، تشکیل گردید. نایب رئیس دوره اول، مرحوم عبدالحسین نجم آبادی و دوره های دوم الی چهارم مرحوم جعفر افجه و دوره پنجم الی دوازدهم، مرحوم ابوالحسن شریف العلماء خراسانی و دوره های سیزدهم الی چهاردهم، مرحوم جمال الدین جمالی و دوره پانزدهم مدتی مرحوم ریحان الله قاضی زاهدی و بقیه دوره مزبور مرحوم سیّدجواد کشفیا و دوره های شانزدهم و هفدهم و هجدهم مرحوم جمال الدین جمالی بوده اند.

۲۰ بهمن ماه سال ۱۳۵۴ پایان دوره هجدهم هیات مدیره انتصابی کانون سردفتران است که در تمامی هجده دوره، ریاست عالیه کانون با وزیر دادگستری وقت بوده و وزیر دادگستری هیچ گاه فردی را به نمایندگی خود در کانون معین نکرده که عنوان قائم مقام رئیس را داشته باشد و نام کانون هم «کانون سردفتران» بوده و نه «کانون سردفتران و دفتریاران» و اعضای هیات مدیره کانون هم توسط وزیر دادگستری صرفاً از بین سردفتران معین می شده اند.

در قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران که در تاریخ ۱۳۵۴/۴/۲۵ به تصویب رسید، کانون سردفتران و دفتریاران را دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی تعریف شد که باتوجه به تعداد دفاتراسنادرسمی و احراز شرایط مصرح درقانون، درتهران و سایر مراکز استانها تشکیل می شود. کانون سردفتران بوسیله هیأت مدیره‌ مرکب از هفت عضو اصلی «پنج سردفتر و دو دفتریار اول» و سه عضو علی‌البدل «دو سردفتر و یک دفتریار» اداره می‌شود. دوره تصدی اعضاء هیأت مدیره سه سال و انتخاب مجدد آن‌ها بلامانع است.

اولین دوره انتخابات هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران براساس قانون مصوب سال ۱۳۵۴ قبل از تنظیم و تصویب آیین نامه موضوع ماده ۶۱ آن در نیمه دوم سال ۱۳۵۴ انجام گرفت و وزیر دادگستری وقت از بین حائزین اکثریت آراء افراد زیر را به عنوان اعضای هیئت مدیره کانون به کانون معرفی کردند:

۱- آقایان دکتر احمد مهدوی دامغانی سردفتر دفتر ۲۵ تهران

۲- محمّد علومی سردفتر دفتر ۳۰۰ تهران

۳- سیّدابوالقاسم سرکشیک سردفتر دفتر۹۱ تهران

۴- حسین اخباری ممقانی سردفتر دفتر ۱۰۰ تهران

۵- محسن مدرسی تهرانی سردفتر دفتر ۱۱۳ تهران

۶- جمال الدّین جمالی سردفتر دفتر ۲۹ تهران

۷- محمّدجعفر انصاری سردفتر دفتر ۷۷ تهران

آقایان احمد ادیب، مؤدب نوبخت و سیّدجواد یاقوتی از دفتریاران. در جلسه مورخ ۱۳۵۴/۱۲/۲۳ آقای دکتر احمد مهدوی دامغانی به عنوان رئیس و آقای محمّد علومی به عنوان نایب رئیس و آقای سیّدابوالقاسم سرکشیک به عنوان دبیر و آقای حسین اخباری ممقانی به سمت خزانه دار انتخاب شدند.

با وقوع حوادث منتهی به انقلاب شکوهمند اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ و عدم برگزاری انتخابات دوره بیستم هیات مدیره کانون دردوره نوزدهم (اولین دوره انتخابی اعضاء هیئت مدیره کانون) که مدت ماموریتشان در تاریخ ۲۳/۱۲/۵۷ خاتمه می یافت، تا تاریخ ۱۳۵۸/۸/۱۶ همچنان به کار خود ادامه داده و در تاریخ ۱۳۵۸/۸/۲۰ با تعیین اعضای هیات تصفیه موضوع لایحه قانونی تصفیه سردفتران و دفتریاران مصوب ۸/۶/۵۸ شورای انقلاب و صدور ابلاغ اعضای هیات توسط ریاست وقت سازمان آقای حسین شهسوارانی، آقایان سیّد حسین فروغی و ابوالحسن بلاغی و بهمن رضاخانی ( ازسران دفاتر) و احمد وحیدی و محمّدتقی شجاعی ( ازدفتریاران) به عنوان اعضای اصلی و آقایان هادی مدرس سبزواری، سردفتر و سیّدجواد یاقوتی، دفتریار به عنوان اعضای علی البدل، وظایف قانونی هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران را تا انجام انتخابات و تعیین هیات مدیره جدید عهده دار شدند.

با کناره گیری دسته جمعی اعضای هیات تصفیه در جلسه مورخ ۱۳۵۹/۲/۲ آقای دکتر هاشمی ریاست وقت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به موجب ابلاغ شماره ۱۰/۲۰۴۵ – ۱۳۵۹/۳/۲۰ و براساس اختیار حاصله از تبصره ۵ لایحه قانونی راجع به حق التحریر دفاتر اسناد رسمی و نحوه تقسیم آن مصوب ۱۳۵۹/۳/۳ شورای انقلاب اسلامی آقای حسن اذانی را به عنوان مدیر داخلی کانون منصوب و به مشارالیه اختیار داده شد که امور مالی و اداری کانون را برابر بندهای سوم و پنجم ماده ۶۶ قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب سال ۱۳۵۴ به انجام رساند که در نتیجه اداره امور مالی و اداری کانون از تاریخ ۱۳۵۹/۳/۲۰ الی ۱۳۵۹/۴/۲۹ توسط مدیر داخلی انجام می گرفت.

متعاقب آن در تاریخ ۱۳۵۹/۵/۱۹ با صدور ابلاغ به نام آقایان محمّد شیخ الرئیس سردفتر ۴۳۰ تهران و حبیب ا… نیکوعزم سردفتر ۲۷ تهران و اردشیر نصیریان سردفتر ۳۹ تهران و یحیی غروی دفتریار ۳۶ تهران و عبدا… صدری دفتریار ۶۴ تهران به عنوان اعضای اصلی و آقایان محمّدعلی حکیمی سردفتر ۲۲۵ تهران و حسن کیارش دفتریار ۴۱۸ تهران به عنوان اعضای علی البدل هیئت تصفیه یاد شده تعیین و اداره امور کانون را به عهده دار شدند. سرانجام به موجب یک ابلاغ دسته جمعی به شماره ۲۴۱ – ۲۶/۱/۶۰ آقایان نیکوعزم، شیخ الرئیس، نصیریان، حکیمی، غروی برای انجام وظایف مقرر در ماده ۶۶ قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۵۴/۴/۲۵ تعیین شدند و از آن تاریخ تا سال ۱۳۸۰ اداره کانون توسط هیات مدیره انتصابی صورت می گرفت.

اولین دوره انتخابات هیات مدیره در ۱۳۸۰/۱۰/۷ 

در سال ۱۳۸۰ جناب آقای علیزاده ریاست وقت سازمان اعلام کردند که انتخابات کانون برای دوره بیست و یکم (به عنوان اولین دوره انتخابات بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی) برگزار خواهد شد. انتخابات یادشده درتاریخ ۱۳۸۰/۱۰/۷ با انجام مراحل و تشریفات قانونی پس از وقفه ای ۲۳ ساله انجام و با تایید انتخابات و در اجرای ماده ۶۳ قانون دفاتر اسناد رسمی اسامی ۱۵ نفر از سران دفاتر و دفتریاران حائز بیشترین آراء به دفتر ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارسال شد. ریاست سازمان از میان اسامی ارسالی ۱۰نفر را به موجب ابلاغ شماره ۹۷-۳۵/۱ -۱۳۸۰/۱۱/۴ به عنوان اعضاء اصلی و علی البدل هیات مدیره جدید کانون انتخاب و معرفی نمودند:

۱- آقایان محمّد شیخ الرئیس سردفتر ۴۳۰ تهران

۲- هادی معزّالدّینی سردفتر ۲۴ تهران

۳- احمدعلی سیروس سردفتر ۱۱۱ تهران-

۴- علیرضا علی اکبر سردفتر ۶۰۵ تهران

۵- عبدالایمان محقق سردفتر ۳۲۶ تهران

۶- پرویز فاضلی دفتریار ۲۸۵ تهران

۷- حسین معانی دفتریار ۲۶۱ تهران به عنوان اعضاء اصلی

آقایان ابوالحسن بلاغی سردفتر ۳۵۰ تهران

غلامرضا شهباززاده سردفتر ۱۳ تهران

سرکار خانم شهناز ادیب نظری دفتریار ۴۴ تهران به عنوان اعضاء علی البدل.

دومین دوره هیات مدیره در ۱۳۸۴/۵/۲۸ 

۱- هادی معزّالدّینی سردفتر ۲۴ تهران

۲-  رییس، محمدرضا دشتی اردکانی، سردفتر ۲۸۷ تهران

۳- نایب رییس، عباس سعیدی، سردفتر ۱۱۳ تهران عضو اصلی و خزانه دار

۴- عبدالایمان محقق سردفتر ۳۲۶ تهران عضو اصلی و دبیر

۵-مسلم آقاصفری، سردفتر ۱۱ تهران عضو اصلی

۶-حسین معانی دفتریار ۲۶۱ تهران عضو اصلی

۷-پرویز فاضلی دفتریار ۲۸۵ تهران عضو اصلی

سیدمرتضی دری سردفتر ۱۹۴ تهران عضو علی البدل، سعید بیاتی سردفتر ۳۳۲ تهران عضو علی البدل، حسن آذرگون دفتریار ۲۹۲ تهران عضو علی البدل.

سومین دوره انتخابات هیات مدیره هم در ۱۳۸۸/۷/۱۰ 

۱- محمدرضا دشتی اردکانی، سردفتر ۲۸۷ تهران، رییس هیات مدیره

۲- مسلم آقاصفری، سردفتر ۱۱ تهران، نایب رییس هیات مدیره

۳- محمد گودرزی، سردفتر ۲۹۷ تهران و دبیر هیات مدیره

۴- عباس سعیدی، سردفتر ۱۱۳تهران و خزانه دار

۵- علی رضا علی اکبر، سردفتر ۶۰۵ تهران، عضو اصلی

۶- غلامرضا شهباز زاده قره چشمه، سردفتر ۱۳ تهران، عضو علی البدل

۷- محمدجعفر جلالی، سردفتر ۱۵ تهران، عضو علی البدل

۸- پرویز فاضلی مقدس، دفتریار ۲۸۵ تهران، عضو اصلی

۹- سید مصطفی حسینی، دفتریار ۶۶۵ تهران، عضو اصلی

۱۰- حمیدرضا ادیب نظری، دفتریار ۴۲۸ تهران، عضو علی البدل

چهارمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران در ۱۳۹۱/۱۱/۲۷ 

۱- محمدرضا دشتی اردکانی، سردفتر ۲۸۷ تهران، رییس هیات مدیره

۲- احمدعلی سیروس، سردفتر ۱۱۱ تهران، نایب رییس هیات مدیره

۳- محمد عظیمیان، سردفتر ۶۴۸ تهران و خزانه دار

۴- محمد گودرزی، سردفتر ۲۹۷ تهران و دبیر هیات مدیره

۵- مسلم آقاصفری، سردفتر ۱۱ تهران، عضو اصلی

۶- احمدعلی قاسمی، سردفتر ۲۹۹ تهران، عضو علی البدل

۷- صابر ناظمی پول، سردفتر ۷۸۶ تهران، عضو علی البدل

۸- سعید منشی، دفتریار ۴۶۶ تهران، عضو اصلی

۹- کیوان دارائی، دفتریار ۲۹۹ تهران، عضو اصلی

۱۰- سیدمصطفی حسینی، دفتریار ۶۶۵ تهران، عضو علی البدل

در پاییز سال آخر چهارمین دوره انتخابات کانون سردفتران و دفتریاران ۱۳۹۳، با بازنشسته شدن آقای مسلم آقاصفری، سردفتر ۱۱ تهران، عباس منتهایی، سردفتر ۵۹۰ تهران، از سوی ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان عضو اصلی به هیات مدیره کانون پیوست.

پنجمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران در ۱۳۹۵/۲/۱۰ 

۱- محمدرضا دشتی اردکانی، سردفتر ۲۸۷ تهران، رییس

۲- محمد عظیمیان، سردفتر ۶۴۸ تهران ، نایب رییس

۳- علی خندانی ، سردفتر ۶۴۰ تهران، خزانه دار

۴- فرامرز جمشیدی، سردفتر ۵۵۵ تهران، دبیر

۵- علی جلیلیان، سردفتر ۶۰۱ تهران، عضو اصلی

۶-سعید منشی، دفتریار ۴۶۶ تهران، عضو اصلی

۷- علی اکبر اسکندری، دفتریار ۳۳۲ تهران، عضو اصلی

۸-صابر ناظمی، سردفتر ۷۸۶ تهران، عضو علی البدل

۹- سید علی اصغر هاشمی بافقی، سردفتر ۵۰۸ تهران، عضو علی البدل

۱۰- محمد جلیلوند، دفتریار ۳۳۹ تهران، عضو علی البدل

ششمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون در تاریخ ۱۳۹۸/۴/۱۴ 

۱- محمدرضا دشتی اردکانی، سردفتر ۲۸۷ تهران، عضو اصلی

۲- محمد عظیمیان، سردفتر ۶۴۸ تهران، عضو اصلی

۳- ناصر بلاغی، سردفتر ۱۳۵۰ تهران، عضو اصلی

۴- مبارکه شهریاری، سردفتر ۶۶۵ تهران، عضو اصلی

۵- علی خندانی، سردفتر ۶۴۰ تهران، عضو اصلی

۶- علی اکبر اسکندری، دفتریار ۳۳۲ تهران، عضو اصلی

۷- کرمعلی هادی نسب، دفتریار ۷۲۰ تهران، عضو اصلی

۸- علیرضا سلیمی نائینی، سردفتر ۹۴۱ تهران، عضو علی البدل

۹- حسن روشن، سردفتر ۷۹۶ تهران، عضو علی البدل

۱۰- زهرا ناصری، دفتریار ۹۶۵ تهران، عضو علی البدل

گفتنی است در پی انتخاب آقای دشتی اردکانی به عنوان نماینده در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در خرداد ماه ۱۳۹۹ علیرضا سلیمی نائینی که عضو علی البدل هیات مدیره بود از سوی دکتر خداییان به عنوان سردفتر عضو اصلی منصوب شد. همچنین علی جلیلیان، سردفتر ۶۰۱ تهران در خرداد ۱۳۹۹ به عنوان عضو علی البدل هیات مدیره معرفی و منصوب شد.

هفتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۱۴ 

نفر اول- علی خندانی سردفتر ۶۴۰ تهران

نفر دوم- محمدرضا اصلانی سردفتر ۶۶۷ تهران

نفر سوم- مجتبی رضایی سردفتر ۳۰۶ تهران

نفرچهارم- محمد امین سالاریان سردفتر ۸۳ تهران

نفر پنجم- سعید کرمی زاده سردفتر ۷۹۷ تهران

اعضای علی البدل سردفتران:

نفر ششم- علیرضا تیمورپناه سردفتر ۳۲ رباط کریم

نفرهفتم-  علی تقدیسی سردفتر ۵۳۳ تهران

اعضای اصلی دفتریاران در هیات مدیره:

نفر اول- احسان صادقیان دفتریار ۷۷۸ تهران 

نفر دوم- سعید منشی دفتریار ۴۶۶ تهران

اعضای علی البدل دفتریاران در هیات مدیره:

نفر سوم- سمیرا رفیعی نژاد دفتریار ۱۶ تهران

همچنین در نخستین جلسه هیات مدیره دور هفتم کانون سردفتران و دفتریاران در ۱۴ آبان ۱۴۰۱ با حضور اعضای اصلی برگزار شد به ترتیب اعضا به شرح ذیل منصوب شدند:

علی خندانی (رئیس هیات مدیره)

محمدرضا اصلانی (نایب رئیس)

سعید کرمی زاده (خزانه دار)

مجتبی رضایی (دبیر هیات مدیره)


true