×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
مشروح نشست خبری | خندانی: جناب سرهنگ واقعا متاسفم!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران، علی خندانی به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه در نشست خبری خود با خبرنگاران یاد و نام استاد شهید بهشتی را گرامی داشت و گفت: به راستی که او معمار دستگاه قضایی بود و دشمنان انقلاب به درستی می دانستند که این فرد نخبه می تواند چه تحولی در توسعه انقلاب اسلامی داشته باشد و برای همین نقشه تروراو را کشیدند. من از طرف هیات مدیره و جامعه بزرگ دفاتر اسناد رسمی هفته قوه قضائیه را به رئیس دستگاه قضا و تمامی مسئولان عالی قضایی، قضاوت، دادستان ها و کارکنان دستگاه قضا تبریک عرض می کنم.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران  با اشاره به راه‌اندازی سامانه «سند من» گفت: این سامانه امکان تنظیم سند بدون حضور در دفتر اسناد رسمی را فراهم کرده و فرد متقاضی فقط در مرحله پایانی برای اخذ امضا و اثر انگشت به دفترخانه مراجعه می‌کنند.

خندانی اضافه کرد: درخواست ثبت اسناد رسمی در دفترخانه از طریق این سامانه و مجازی انجام می شود و فرد متقاضی با مکان‌یابی از روی سامانه نزدیک‌ترین دفترخانه به محل سکونت یا کار خود را انتخاب می‌کند و همه ارتباطات و انجام فرایند ثبت مجازی خواهد بود. فعالیت این سامانه در دو استان به صورت آزمایشی در حال انجام است و تا پایان ماه جاری همه دفاتر اسناد رسمی استان‌ها قابلیت اتصال به آن را خواهند داشت.

وی ادامه داد: از نظر ساختار فنی و زیرساختی امکان الکترونیکی و غیرحضوری شدن ثبت اسناد رسمی وجود دارد اما از نظر حقوقی هنوز زیرساخت لازم مهیا نیست. همچنین صرفه‌جویی در زمان تنظیم سند و کاهش سفرهای بین شهری، افزایش سهولت و دسترسی مردم همچنین کاهش تخلفات از جمله مزایای استفاده از سامانه سند من است.


بازتاب رسانه ای نشست خبری «خندانی»

خبرگزاری فارس

خبرگزاری مهر

خبرگزاری تسنیم

خبرگزاری دفاع مقدس

خبرگزاری ایرنا

باشگاه خبرنگاران جوان


تصویر برداری از تمام دفاتر اسناد رسمی تا پایان سال جاری

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به تصویر برداری از دفاتر دستنویس دفاتر اسناد رسمی گفت: یکی از مشکلاتی که مراجع نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون اصل ۹۰ حساسیت داشتند همان وضعیت دفاتر دستنویس بود که با هماهنگی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کانون‌های سردفتران و دفتریاران استان‌ها از پنج ماه قبل فرایند تصویر برداری دفاتر آغاز و تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید.

خندانی افزود: تاکنون در ۶ استان تمام دفاتر اسناد رسمی تصویر برداری شده و در بقیه استان‌ها هم ۶۰ تا ۷۰ درصد از دفاتر تصویر برداری شده است و این اقدام از بسیاری خطرات ناشی از سرقت، آتش‌سوزی و حوادث دیگر همچنین تخلفات و جعل پیشگیری می‌کند و از آسیب‌ها به اسناد جلوگیری می شود.

عضویت ایران در اتحادیه جهانی کانون‌های سردفتران

وی درباره عضویت کانون سردفتران و دفتریاران در اتحادیه جهانی سردفتران گفت: ۱۴۵ کشور در این اتحادیه جهانی عضویت دارند و قرار است در آبان سال جاری ایران هم به این اتحادیه بپیوندد و از جمله مزایای آن تسهیلات در امور ثبتی اتباع کشورهای عضو این اتحادیه است.

درخواست بازنشستگی ۴۰۰ سردفتر و واگذاری امتیاز سردفتری

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به درخواست بازنشستگی حدود ۴۰۰ سردفتر در دو ماه اخیر گفت: به دلیل تغییر قانون و اجرای قانون فضای کسب و کار و مهلت تعیین شده، برخی همکاران ما درخواست بازنشستگی و اعمال ماده ۶۹ مبنی بر اعطای امتیاز سردفتری خود به فرد دیگر را داشتند که حدود ۲۴۰ مورد انجام و مابقی در حال بررسی است.

وی افزود: برخی تصورات نادرست درباره واگذاری امتیاز سردفتری در جامعه وجود دارد اما در عمل کسانی که به آنها امتیاز سردفتری واگذار می شود همه مراحل اخذ این امتیاز را حتی با سختگیری بیشتری طی می‌کنند و فقط در آزمون اولیه شرکت نکرده‌اند.

ثبت شرکت در دفاتر اسناد رسمی انجام می شود/ امکان ثبت سند قطعی در خارج از کشور نیست

خندانی درباره برون‌سپاری امور ثبتی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهارداشت: ۸۰ درصد از فرایند ثبت شرکت‌ها قرار است در دفاتر اسناد رسمی انجام شود که دستورالعمل و آیین‌نامه آن تدوین و تعرفه‌ها نیز تعیین شده است.

وی ادامه داد: در حیطه مالکیت معنوی، پیشتر استان‌ها نقشی در اجرای آن نداشتند اما اکنون متقاضیان ثبت مالکیت معنوی می‌توانند به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران درباره تنظیم اسناد ایرانیان خارج از کشور گفت: اسناد وکالتی برای ایرانیان خارج از کشور انجام می‌شود و ثبت سند قطعی در خارج از کشور ممکن نیست. اسناد وکالتی فقط در کنسولگری ها قابلیت تنظیم دارد و البته این موضوع مشکلات عدیده ای برای هموطنان ایجاد کرده است زیرا در هر شهر کنسولگری وجود ندارد و ممکن است موجب تحمیل هزینه‌های گزاف به هموطنان خارج از کشور شود.

امکان انتقال فیش حج در دفاتر اسناد رسمی 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در پاسخ به سوالی درباره امکان انتقال فیش حج در دفاتر اسناد رسمی گفت: مواردی از جمله مسکن مهر را داریم که سند رسمی ندارند و انتقال آنها با اسناد عادی انجام می‌شد. توافقنامه‌ای برای انتقال فیش حج و اسناد مسکن مهر در دفاتر اسناد رسمی محقق شده است‌.

پیگیری انجام انحصار وراثت در دفاتر اسناد رسمی
خندانی در پاسخ به سوالی درباره برون سپاری خدمات مربوط به انحصار وراثت در دفاتر اسناد رسمی، گفت: برخی مواردی که در شورای حل اختلاف انجام می‌شود قضائی نیست در همین رابطه می‌توان گفت انحصار وراثت کار قضایی نیست و باید در دفاتر اسناد رسمی محقق شود که زمینه‌های ارائه این خدمات در حال بررسی است و نامه‌ای در این رابطه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارسال کردیم.

برگزاری آزمون سردفتری در سال جاری 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در پاسخ به سوالی درباره برگزاری آزمون سردفتری گفت: قانون تسهیل بر خلاف نیاز واقعی آزمون سالانه سردفتری را پیش‌بینی کرده است و متأسفانه توضیحات ما در مجلس و شورای نگهبان در این خصوص شنیده نشد. طبق آخرین نظرسنجی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از سراسر کشور، حوزه‌های ثبتی نیازی برای راه‌اندازی دفتر جدید اعلام نکرده‌اند و حتی نیمی از ورودی‌های آزمون ۹۷ درخواست تعطیلی یا انتقال دفاتر را داده‌اند زیرا درآمدهای خالص ۳ میلیون تومانی دارند.

وی اضافه کرد: ما نیازی به تأسیس یا گزینش جدید سردفتر نمی‌بینیم اما طبق قانون باید آزمون برگزار شود. به گفته خندانی، آزمون سردفتری ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد اما در حال نیازسنجی اولیه است تا بهترین استاندارد برای گزینش و جذب دفاتر انجام شود و زمان برگزاری آزمون از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام خواهد شد.

اظهارات خندانی که در نشست خبری سانسور شد

علی خندانی در پایان نشست خبری در مورد اظهارات یکی از افسران راهنمایی و رانندگی در مورد مسائل حقوقی و تبلیغات مبنی بر اینکه مردم نیاز نیست برای وکالت برگ سبز به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند و همان قولنامه کفایت می کند گفت: مگر چنین اقدامی ممکن است؟ سندی که به نام شخصی است که فوت کرده و چندین نفر ورثه دارد که اتفاقا دو نفر آن ها هم سالخورده یا معلول و بیمار هستند و چند نفر آن ها در شهرهای مختلف یا خارج از کشور هستند، چرا باید حتما در یک روز و یک ساعت مشخص بیایند به مرکز تعویض پلاک؟! بعد جناب سرهنگ محترم عنوان کردند اگر هم امکان حضور ندارند از طریق مبایعه نامه اقدام کنند. این اظهارات واقعا باعث تاسف است، واقعا باعث تاسف است، واقعا باعث تاسف است! که مجری قانون ما که نیروی انتظامی است متاسفانه قانون گریزی را در کشور رواج می دهد. شما بر چه اساسی می گوید مبایعه نامه از تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی بالاتر و معتبر تر است؟

ممنوع المعامله بودن یا نبودن طرفین، محجور بودن یا نبودنشان، مختار بودن یا نبودن، رشید بودن یا نبودن، استقرار یا عدم استقرار صیغه ایجاب و قبول، مشخص شدن تکلیف ثمن معامله، نحوه پرداخت ثمن معامله، شروط ضمن عقد بیع و هزاران جزئیات دیگر تنها در صلاحیت سردفتر اسناد رسمی است چون علم آن را آموخته است.چون قانون به وی مجوز داده است. چون یک سردفتر می داند و علم دارد که تشخیص دهد چه شرطی ضمن عقد بیع منعقد گردد که خلاف مقتضای ذات عقد نباشد یعنی معامله را باطل نکند، چون یک سردفتر می داند که فسخ و انفساخ و ابطال و اقاله و هزار مطلب تخصصی دیگر در یک عقد بیع به چه معناست.چون یک سردفتر می تواند سلامت واقعی یک معامله را از نظر قانونی تضمین کند.

 

 

به اشتراک بگذارید...

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false