×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
بابایی: اسناد تنظیمی مشاوران املاک وجاهت قانونی ندارد| هدف از اجرای قانون الزام معاملات سالم است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران، نشست کارگروه فناوری سازمان ثبت در راستای اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول با حضور روسای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه برگزار شد.

حسن بابایی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این نشست با تاکید بر اینکه اجرای “قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول” نیازمند سامانه ها و زیرساخت‌های لازم می باشد، گفت: هدف از اجرای این قانون تنظیم قرارداد و معاملات سالم برای طرفین معامله است.

بابایی افزود: اسناد عادی تنظیمی مشاوران املاک فاقد وجاهت قانونی بوده و مطابق ماده ۳ مشاوران املاک و بنگاههای معاملات ملکی پس از مذاکره مقدماتی طرفین معامله نسبت به درج پیش نویس قرارداد در سامانه ثبت الکترونیک اسناد اقدام و پیش نویس مذکور را جهت تنظیم سند رسمی به دفاتر اسناد رسمی منعکس می نمایند.

کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز با بیان اینکه در ابتدای اجرای قانون “الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول” باید از سردرگمی دفاتر اسناد رسمی و مشاوران املاک پیشگیری شود، گفت: فراهم سازی بستر مناسب و آیین‌نامه‌ها یکی از ملزومات حسن اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول می باشد.

کشاورز معاون املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به تنظیم قراردادهای قبل از لازم الاجرا شدن قانون، گفت: در این حالت دو سامانه مستندات ادعا با قید مختصات جغرافیایی و سامانه رسیدگی به اسناد عادی موضوعی جدی است که باید زیر ساخت آن فراهم شود. در سامانه جامع املاک سازمان ثبت تعامل با تمام ارگانها نیز باید پیش بینی شود.

در ادامه سعادتیان معاون اسناد سازمان ثبت با اشاره به لازم‌الاجرا شدن قانون، به اقداماتی که بعد از ابلاغ قانون در سازمان ثبت انجام شده است، اشاره کرد و گفت: حسن اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول باید در حداقل زمان ممکن و با دقت صورت گیرد و اجرای تبصره ۴ ماده ۱ مستلزم اجرای مواد۲و۳ این قانون است.

همچنین در ادامه نشست هاشمی معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت نیز گفت: جلسات و نشستهای متعدد هماهنگی اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول” در سازمان ثبت و نیز به ریاست معاون قوه قضائیه برگزار شده است که تلاش بر این است که از ظرفیت دستگاههای مرتبط استفاده حداکثری داشته باشیم.

هاشمی افزود: کارگروه فناوری اطلاعات ذیل شورای راهبری قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول جهت ارزیابی فرایند اجرای قانون و مرتفع نمودن چالشهای معاملات اموال غیرمنقول نیز برگزار شده است.

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت با اشاره به وجود یکصد و ۸۵ هزار مشاور املاک در کشور، عنوان کرد: ساماندهی و مدیریت این بنگاهها در اتصال به سامانه های سازمان ثبت برای امکان تنظیم قرارداد بحث جدی است که باید زیرساختهای آن فراهم شود.

وی گفت: برخی سامانه‌ها از جهت زیرساخت و فرآیند فنی آماده شده‌اند و برخی نیز در حال طراحی یا ارتقا هستند و به محض آنکه آیین‌نامه‌های قانون تصویب و ابلاغ، شود این سامانه‌ها عملیاتی می‌شوند.

 

به اشتراک بگذارید...

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد