×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
جزییات کار با پلتفرم «کاتب» | هاشمی: هر ایرانی صاحب یک کارتابل ثبتی می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران، ستار هاشمی در نشست خبری با موضوع معرفی «طرح تحول دیجیتال ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» که در محل پایش هوشمند خدمات دیجیتال ثبتی برگزار شد، گفت: در سازمان ثبت برای طرح تحول دیجیتال شعاری با نام ثبت هوشمند به عنوان پیشران ایران دیجیتال را انتخاب کردیم.

وی افزود: رویکردهای کلیدی طرح دیجیتال سازمان ثبت شامل معماری باز و مقیاس پذیر، خدمات یکپارچه دیجیتال ثبتی، صدور الکترونیکی اسناد رسمی و عادی و امنیت و حفاظت از حقوق شهروندان است. هدف ما این بوده که خدمات را به موقع و ارزان کنیم.

هاشمی عنوان کرد: انسداد بسترهای فسادزا از طریق تبدیل اسناد رسمی و عادی از کاغذی به الکترونیک و اعتبار بخشی به اسناد الکترونیک، استنادپذیری و انگار پذیری از دیگر اهداف ما بوده است.

معاون توسعه فناوری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: نقش آفرینی کانون سردفتران و دفتریاران به عنوان اپراتور اصلی ارائه خدمات دیجیتال ثبتی و گسترش ارائه خدمات ثبتی در کل کشور (هر ایرانی یک کارتابل ثبتی) بسیار مهم بوده است و یکی دیگر از اهداف ما است.

وی افزود: به کارگیری نخبگان کشور در توسعه سکوی خدمات دیجیتال ثبتی (کاتب) و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان کشور و پرهیز از انحصار از دیگر رویکردهای ما در طرح تحول دیجیتال سازمان ثبت است.

هاشمی درباره معماری تحول دیجیتال سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در این بخش در ۴ لایه اعم از زیرساخت و امنیت، مدیریت خدمات، سامانه های ثبتی و ارایه خدمات به روز کردیم. بسیاری از سامانه‌های ما مربوط به بیش از یک دهه قبل بود؛ لذا با استفاده از فناوری جدید بازطراحی را شروع کردیم برای اینکه در بالاترین سطح بتوانیم سکویی را داشته باشیم. باید به کسب و کارها هم اینگونه خدمات را ارائه دهیم و آن را مدیریت و رصد کنیم.

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: ما درصددیم خدمات‌مان که ۲۰ خدمت است را به ۴۰۰ خدمت برسانیم. ۹ شرکت دانش بنیان برای اجرای این طرح با ما همکاری داشتند.

هاشمی تاکید کرد: کلیه سرویس‌های ثبتی از طریق اپلیکیشن جامع موبایل کاتب قابل دسترسی است.

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: در این طرح تحولی خدمات به صورت یکپارچه درنظر گرفته شده است تا مردم در دریافت خدمات سردرگم نباشند. بیش از ۷۰۰ متخصص فنی و حوزه حرفه ثبت به عنوان بدنه اجرایی طرح تحول ثبت فعالیت داشته‌اند.

هاشمی افزود: با اجرای این طرح تحولی از ارائه خدمات توسط هشت هزار دفتر اسناد رسمی در سراسر کشور به ۸۰ میلیون ایرانی (هر ایرانی یک کارتابل ثبتی) ارتقا یافتیم و در واقع اکنون با اجرای این طرح تحولی، به تعداد همه ایرانیان امکان ارائه خدمات ثبتی مستقیم وجود دارد.

وی یادآور شد: پلتفرم «کاتب» سکویی برای ارائه انواع خدمات ثبتی در هر ساعت از شبانه روز است که از طریق وب‌سایت، اپلیکیشن موبایل و خدمات کدهای دستوری توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، در اختیار شهروندان قرار گرفته است.

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: طرح تحول دیجیتال سازمان ثبت اسناد و املاک از سال ۱۴۰۱ و با هدف دستیابی به «سازمان ثبت هوشمند» طراحی، برنامه‌ریزی و اجرا شد. «مرکز کنترل و پایش هوشمند خدمات دیجیتال ثبتی»، «سامانه صدور و مدیریت اسناد الکترونیک» و «سکوی خدمات دیجیتال ثبتی کاتب (https://kateb.ir/)» از جمله پروژه‌های فناورانه سازمان ثبت اسناد و املاک بودند.

وی افزود: یکی از مهمترین پروژه‌های اجرا شده در مسیر تحول دیجیتال ثبت، سکوی خدمات دیجیتال ثبتی «کاتب» به عنوان درگاه یکپارچه خدمات به شهروندان است. این پروژه در اسفندماه ۱۴۰۱ آغاز شد و طی ۱۱ ماه در دی ماه ۱۴۰۲ به بهره‌برداری رسیده و در دسترس عموم مردم قرار گرفته است. جهت رفع چالش‌های موجود در حوزه ارائه خدمات دیجیتال ثبتی، راهکاری جامع برای مدیریت خدمات دیجیتال ثبتی طراحی شده است. این راهکار با بهره‌گیری از قابلیت‌های API و به‌کارگیری درگاه‌ها از یک‌سو و اتصال به برنامه‌های کاربردی و پایگاه داده نرم‌افزارها از سوی دیگر، ضمن تمرکز بر نیازمندی‌های کسب‌وکارها، شهروندان و سایر ذی‌نفعان، از ارائه خدمات به آن‌ها در بالاترین سطح پشتیبانی می‌کند.

هاشمی عنوان کرد: سکوی خدمات دیجیتال ثبتی «کاتب» به عنوان درگاه یکپارچه خدمات سازمان ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، در قالب‌های «نرم‌افزار تلفن همراه»، «وبسایت جامع Kateb.ir (https://kateb.ir/)»» و «درگاه پیامک و خدمات کدهای دستوری» انواع خدمات ثبتی را به مردم ارائه می‌دهد. وب‌سایت کاتب به ادرس الکترونیکی Kateb.ir (https://kateb.ir/) جامع‌ترین و آسان‌ترین روش استفاده از خدمات غیرحضوری ثبتی است. کاربران می‌توانند تنها با چند کلیک در این سایت عضو شوند و از خدمات آن استفاده کنند. شهروندان برای استفاده از این درگاه جامع، ابتدا باید به لینک https://web.kateb.ir/User/Login?ReturnUrl=%2F مراجعه کنند و پس از مشاهده تصویر زیر، چنانچه پیش‌تر حساب کاربری دارند، تنها با وارد کردن کد ملی و ورود کد دریافتی از طریق پیامک در محل تعبیه شده می‌توانند وارد سامانه شوند و از سرویس‌های ثبتی استفاده کنند. در غیر این‌صورت می‌توانند با ورود به صفحه ثبت نام و وارد کردن اطلاعات هویتی خواسته شده در کمتر از دو دقیقه نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام و وارد آن شوند.

وی گفت: اپلیکیشن کاتب با قابلیت نصب بر روی تمامی دستگاه‌های اندرویدی و با رابط کاربری زیبا پاسخگوی کلیه نیازهای شما به خدمات ثبتی است. همه افراد می‌توانند، برای استفاده از اپلیکیشن ابتدا از این صفحه https://kateb.ir/app.html آن را دانلود و نصب کنند. سپس مطابق با فایل راهنمایی که در همین صفحه قابل دانلود است وارد آن شده و در کاتب ثبت‌نام کنند.

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: کاربران می‌توانند پس از ورود به اپلیکیشن کاتب از کلیه امکانات این اپلیکیشن جامع استفاده کنند. در صورت عدم دسترسی افراد به اینترنت و یا حتی گوشی همراه هوشمند، نیز امکان استفاده از خدمات کاتب برای همه افراد فراهم شده است. شهروندان با شماره‌گیری کد دستوری * ۲۲۸۲ #، می‌توانند به آن دسته از خدماتی که در این بستر تعریف شده، دسترسی پیدا کنند. بنابراین چنانچه هر فردی نیاز به یکی از سرویس‌های فراهم شده در سامانه کاتب داشته باشد اما به اینترنت یا اینکه گوشی هوشمند دسترسی نداشته باشد، تنها کافی‌ست کد #۲۲۸۲* را شماره‌گیری کند و شماره سرویس مورد نظر خود را وارد کند و مراحل دریافت خدمات را به راحتی تا زمان دریافت پیامک نتیجه ادامه دهد.

هاشمی یادآور شد: سکوی کاتب از طریق نرم‌افزار موبایلی، وب‌سایت و کدهای دستوری، کلیه خدمات دیجیتال ثبتی ارائه شده توسط سامانه‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مانند سامانه املاک و کاداستر، سامانه ثبت الکترونیک اسناد، سامانه ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری، سامانه مالکیت معنوی، سامانه اجرای اسناد رسمی و سایر سامانه‌ها در بستر اپلیکیشن کاتب را در اختیار مردم قرار می‌دهد. به عنوان مثال با ورود به بخش اسناد رسمی امکان مشاهده فهرست تمامی اسناد کاربر، دریافت به اشتراک گذاری و اصالت سنجی آن‌ها از طریق سرویس‌های موجود در این بخش فراهم شده است.

وی ادامه داد: همچنین، امکان استفاده از سایر سرویس‌های تعریف شده در هر بخش، برای کاربران و افزودن انواع خدمات ارزش افزوده دیجیتال ثبتی بر روی این سکو فراهم شده است. در صورت عدم تمایل افراد به دانلود اپلیکیشن موبایلی کاتب، امکان استفاده از «وبسایت جامع کاتب» برای دریافت خدمات ثبتی وجود دارد.

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: استفاده از سکوی کاتب در قالب نرم افزار کاتب و یا مراجعه به سایت کاتب و یا استفاده از کدهای دستوری مزایایی را برای کاربران به همراه خواهد داشت که عبارتند از جلوگیری از هرگونه سوء‌استفاده احتمالی در فرآیندهای ثبتی، ارائه خدمات سریع، ارزان و توأم با احترام، کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در زمان با دریافت خدمات ثبتی به صورت غیرحضوری، ارائه خدمات ثبتی به‌صورت ۲۴ ساعته و شبانه‌روزی به شهروندان، دریافت خدمات ثبتی بدون نیاز به اینترنت و گوشی هوشمند.

هاشمی گفت: برای افرادی که به هر دلیل امکان استفاده از پلتفرم‌های دیجیتال و سکوی کاتب را ندارند، خدمات ثبتی از طریق دفاتر اسناد رسمی در دسترس خواهد بود.

وی گفت: سامانه ثبت من یک سامانه است ولی کاتب سکوی خدمات ثبتی است؛ لذا سکو و سامانه دو مفهوم متفاوت است. کاتب برای همه ایرانیان در داخل و خارج است و ان شالله سال ۱۴۰۴ برای ایرانیان خارج از کشور هم در دسترس است.

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پایان گفت: ما مرکز تماسی هم برای مجموعه کاتب در نظر گرفتیم و امیدواریم کاتب جزو سکوهایی باشد که حال مردم را خوب کند.

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید...

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد