×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
داستان دعوای مالک و مستاجر | قولنامه هایی که ۹۰ روز عمر شما را می گیرند!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران، گاهی موارد مستاجرها یا کرایه را پرداخت نمی‌کنند، یا ملک را بدون اجازه به شخص دیگری اجاره می‌دهند یا با وجود پایان‌یافتن موعد اجاره، ملک را تخلیه نمی‌کنند و همین امر باعث شده که یا مالکان تضمین‌های مالی سفت و سخت بگیرند یا از ترس گرفتارشدن، قید اجاره‌دادن ملک خود را بزنند. اما راهکارهای بیرون‌کردن این مستاجرها چیست؟

در پایخ باید گفت قرارداد اجاره به دو گونه عادی و رسمی قابل تنظیم است.‌ قرارداد عادی همان است که دو طرف روی یک کاغذ ساده می‌نویسند و امضا می‌کنند. اینکه قراردادی دار بنگاه املاک تنظیم شود رسمی است یک ادعای دروغی است چون قولنامه بنگاه ها هم با قرارداد در خانه فرقی ندارد هر دو عادی هستند و ارزش سند رسمی را ندارد منتها باید دقت کنید که قرارداد اجاره عادی، چه بین مالک و مستاجر و خارج از بنگاه امضا شود و چه نزد مشاور املاک، باید حتما امضای دو شاهد را داشته باشد. اجاره‌نامه رسمی هم مانند سایر اسناد رسمی در دفترخانه تنظیم می‌شود و ارزش سند رسمی را پیدا می‌کند.

در این موارد ذیل می‌توان از شورای حل اختلاف محل وقوع ملک، درخواست صدور دستور تخلیه فوری کرد. این دستور ظرف ۷۲ ساعت اجرا می‌شود:

۱. موعد قرارداد اجاره به پایان رسیده باشد.

۲. بیش از سه ماه اجاره پرداخت نشده باشد.

۳. ملک بدون اجازه مالک توسط مستاجر به شخص دیگری اجاره داده شده باشد.

۴. محل مورد اجاره مورد استفاده غیر مشروع قرار گرفت باشد.

باید دقت کنید که برای تخلیه فوری ملک، در دادخواست خود تقاضای صدور دستور تخلیه فوری را بنویسید؛ نه حکم تخلیه. حکم تخلیه با دستور تخلیه فوری فرق دارد!

اجرای «حکم تخلیه» روندی طولانی دارد زیرا باید وقت رسیدگی تعیین شود، حکم صادر شود، ۲۰ روز مهلت تجدیدنظرخواهی دارد، باید اجرائیه صادر شود و نهایتا ۱۰ روز هم مهلت اعتراض به اجراییه دارد. که همین ممکن است تا ۳ ماه وقت شما را بگیرد.

البته فراموش نکنید که تخلیه فوری ملک منوط به پرداخت ودیعه با همان پول پیش به مستاجر است.

اگر اجاره نامه در دفترخانه تنظیم شود چه ویژگی دارد؟

حال اگر سند اجاره در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم شده باشد، می‌توان برای تخلیه از دایره اجراییات اداره ثبت اقدام کرد. در این صورت درخواست صدور اجراییه را باید به همان دفترخانه‌ای بدهید که قرارداد اجاره را در آن تنظیم کرده‌اید. در این صورت اوراق اجراییه ظرف ۲۴ ساعت و در سه نسخه با قید تخلیه محل مورد اجاره به دایره اجرای اسناد رسمی اداره ثبت اسناد و املاک محل ارسال و آن اداره ظرف ۲۴ ساعت نسبت به تشکیل پرونده و صدور ابلاغ اقدام می‌کند. مامور اجرا هم مکلف است ظرف ۴۸ ساعت اجراییه را به مستاجر ابلاغ کند و مستاجر موظف است ظرف ۳ روز از تاریخ ابلاغ نسبت به تخلیه اقدام کند.

برای اجرای حکم تخلیه، موجر باید مبلغ ودیعه یا رسید پرداخت آن به مستاجر را به دایره اجرا تسلیم کند.

در صورت ادعای مالی نسبت به مستاجر، مالک می‌تواند همزمان در دادگاه اقامه دعوی کند و دستور توقیف تمام یا قسمتی از مبلغ ودیعه را به دایره اجرا تحویل دهد.

حالا سند عادی در وقت شما صرفه جویی خواهد کرد یا سند رسمی؟

به اشتراک بگذارید...

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false